Toy Poodle kategorisinde 30 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Toy Poodle

Zeki, sevimli ve eğitime yatkın bir ırk olan Toy poodle ilk olarak Almanya'da üretildi. İlk üretilen boyut standarttır. Üretilmelerindeki amaç ise suya dalarak av getirmeleri. Pudel Almanca' da suda oynayan anlamına geliyor. Bir sonraki Poodle'lar ise ev köpeği boyutunda olup çok iyi yüzmeleri ile bilinir.

Poodle Toy tıraşı ve tüylerinin şekli ile de dikkat çeken bir köpek türü. Bu tıraşın amacı da yıllar öncesine dayanır. Klasik tıraşın amacı eklemlerini soğuk suya karşı korumak. 18. Yüzyılda Fransa ve İngiltere'de mantar avcısı olarak yetiştirilen Toy Poodle zamanla tüm dünyada popüler hale geldi. Özellikle sirklerde ve gösterilerde sevimli görünümleri ve atletik, enerjik yapıları sebebiyle tercih edildi.

Yüksek seviye enerjiye sahip olan köpek ırkı sevgi dolu olup çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Oyun oynamaktan son derece keyif alan Toy poodle sahiplendirme için onunla her zaman ilgilenebilecek ve zaman ayırabilecek kişiler tercih edilmeli. Yeterli ilgi gösterilmediğinde depresyon süreci başlar. Türkiye'de de popüler olan bu tür birçok süs köpeği cinsi oluşturma aşamasında tercih ediliyor.

Toy Poodle Fiyat

Safkan olması, şecere belgesi olması, yaşı ve rengi Toy poodle fiyat etkileyen hususlar arasında. Özellikle oval yapıya sahip olan kahverengi gözlü ve kehribar renk tonlarına ait Toy Poodle'lar daha çok tercih ediliyor.

Toy poodle fiyat ekşi yorumlarında ise en kısa sürede sahiplenmek istediğim köpek ırkı olarak geçmekte olup fiyat bakımından uygun bulunuyor. Kızıl, beyaz, gümüş, siyah, siyah-beyaz olmak üzere çeşitleri renkleri mevcuttur. Tarçın rengindeki Poodle toy fiyat bakımından daha yüksektir.

Pandemi süreci de fiyatları etkiledi. Toy poodle fiyat 2020 senesinde 6.000 TL ve 15.000 TL arasında değişirken Toy poodle fiyat 2021 yılında artış gösterdi.

Toy poodle fiyat 2022 yılında ise 9.000 TL ile 20.000 TL arasındadır. Sahibine bir hayli düşkün olan bu ırk yabancılara karşı da son derece temkinli. Yalnız bırakılması kesinlikle uygun değil. Satıcının pet mağaza olması ya da kendi evindeki köpeği sahiplendirmesi de fiyat değişikliğine yansıtılan özellikler arasındadır. Aşıları yapılmış gerekli masraflar sarf edilmiş olan Toy Poodle'lar daha yüksek fiyatta olacaktır. SCR, pasaport vb. belgelerde fiyatlara etki etmektedir.

Toy Poodle Sahiplendirme

Toy poodle sahiplenme düşüncesinde olan kişiler ırkın eğitilmediğinde çok fazla havlama eğiliminde olduğunu bilmeli. Ancak son derece zeki ve eğitime de yatkın olmaları tercih edilmelerinde önemli bir etken. Yavru bir Toy Poddle sahiplenenler küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesine dikkat etmeli. Çünkü Poodle'lar kızdırıldığında ısırmaya eğilimlidir.

Uzun yürüyüşlerden hoşlanmaları Toy poodle ücretsiz sahiplenme isteğinde olanlarında dikkat etmesi gereken özellikler arasında. Uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanıyorsanız Toy Poodle'lar en iyi arkadaşınız olacak.

Ücretsiz toy poodle sahiplenme işlemlerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise hassas bir köpek cinsi olmaları. Özellikle çocuklarınızla oynarken yaralanmamalarına özen göstermelisiniz.

Eğer evinizde evcil bir kediniz varsa poodle toy sahiplenme konusuna daha olumlu bakmanız mümkün. Çünkü köpeğiniz kedinizle de ortak bir anlaşma dili bulacaktır. Ancak bu durum biraz zaman alabilir.

Toyy Poodle tüylerinin özel olarak bakıma ihtiyacı vardır. Sahiplenecek olan kişilerin bu özelliğe dikkat etmesi oldukça önemli. Ayrıca köpeğinizi eve girdiği andan itibaren temel eğitimi vermezseniz kendisini ailenin Alfası olarak görmeyi dener. Böyle bir durumda da size itaat etmez.

Köpeğiniz liderin kim olduğunu bilmek zorunda. Şımarık tavırlarına çok fazla müsemma gösterdiğinizde sizi lider konumuna almaz ve yaşamı zorlaştıran davranışlarını alışkanlık haline getirir. Zaten yeni bir şey öğrenmeye son derece eğilimli olan bu köpekler eğitim yaparken sizi sıkmayacaktır. Sizlerde eğitiminizi köpeğiniz için daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız ödül maması kullanmalısınız. Eski tarihlerde sirklerde şov köpeği olarak kullanılmaları Toy Poodle'ların eğitime yatkın olduklarının en büyük kanıtıdır.

Toy Poodle Sahiplenmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli; Sahiplerine bağlılıkları ve sadakatleri ile öne çıkan köpekler yabancı kişilere karşı çok çabuk ısınma eğiliminde değildir. Çok nadir dahi olsa tanımadığı kişilere karşı saldırgan birtakım ataklar gösterebilirler.

Ciddi bakım gerektiren köpek ırkları arasında yer alır. Tırnakları çabuk uzadığından dolayı düzenli olarak kesilmeli ve tüyleri de veteriner tarafından tıraş ettirilmeli. Ayrıca çok kıvırcık ve uzun tüylere sahip olduklarından dolayı sahiplenen kişinin düzenli olarak tüylerini taraması da şart.

Hassas oldukları için cilt sorunları ve çeşitli kulak rahatsızlıkları görülebilir. Bu sebeple aynı şekilde sahiplenecek olan kişinin köpeğin çevresinden alerji yaratabilecek olan nesneleri, kimyasalları uzak tutması gerekiyor.

Enerjik bir yapıya sahip oldukları için sahiplenen kişinin de minik Toy Poodle'ın enerjisine uyum sağlaması şart. Aksi taktirde dostunuz içine kapanacak ve dikkat çekmek için çok fazla havlama eğiliminde olacaktır.

Toy Poodle kötü özellikleri arasında inatçı ve ısrarlı olmaları yer alır. İyi bir sahip köpeğini bu olumsuz özelliklerden uzaklaştırmak adına onun dikkatini dağıtacak çeşitli oyunlara şevk eder. Bu sayede de köpeğinizle tam bir uyum içerisinde hareket edersiniz. Ilıman iklim kuşağına alışkın olan Toy Poodle soğuk ortamda titreyerek kendisini bu ısıya alıştıracaktır.

Bahçede tek bırakılmaya uygun bir ırk değil. Daha çok ev ortamında yaşamaya alışkın olan bu ırk tek başına kalmaktan hoşlanmaz. O yüzden bahçede köpek beslemek isteyen kişilerin Toy Poodle yerine başka ırkları tercih etmesi uygun olacaktır. Köpeğinizin durduğu yeri düzenli olarak temizlemelisiniz. Dağınık ve kirli ortamda tutulması kesinlikle uygun değildir.

Evcil hayvanınız komutlarınızı çok çabuk öğrenecek. Baskı yapmadan sakin bir yerde eğitim vermeniz gerekiyor. Yavru bir Toy Poodle sahiplenenler ihtiyaç duydukları sevgiyi ve şefkati ona sunmalı. Sevgi ile verilen eğitimden köpeğinizde büyük bir zevk alacak. Eğer "yerine geç" komutunu ne kadar kısa sürede öğretirseniz evinizde kendinize de o kadar kısa sürede zaman ayırabilirsiniz. Aksi halde köpeğiniz yaramaz bir çocuğa dönüşür ve sizin de psikolojinizi olumsuz etkiler. Sahiplendiğiniz köpeği eğitirken doğru yerde doğru sevgiyi göstermeniz köpeğinizi eğitim konusunda teşvik edecektir.

Ayrıca sahiplendiğiniz köpeğinizin hızlı ve sağlıklı büyümesini istiyorsanız beslenme ihtiyacını da doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Taze yeşillikler ve sebzeler ( havuç, pancar, lahana vb. ) haşlanarak verilmeli. Yavruyken günde 3-4 kez beslenen Toy Poodle yaşlanmaya başladığından itibaren beslenme ihtiyacı 2 katına düşürülerek uygulanır.

Köpeğiniz koyulan mama bittikten sonra kaseyi iştahla yalamaya devam ediyorsa bir miktar daha mama ekleyebilirsiniz. Eğer koyulan porsiyon bitmemiş ise  bir sonraki öğünde daha az mama koymalısınız. Su köpekler için son derece önemli bir ihtiyaç. Köpeğiniz eve geldiği günden itibaren su kabının dolu olmasına özen göstermelisiniz.

Bunun dışında yavru bir Toy Poodle aşıları bitmeden asla dışarı çıkarılmamalı. Aşıları tamamlandıktan sonra veterinerinizde önerisiyle dışarı çıkarmaya ve yürüyüş yaptırmaya başlayabilirsiniz. Yağmurlu havalar bebek Toy Poodle için uygun değildir. Kötü hava koşullarında minik dostunuzu üşütebilir ve hasta olmasına sebep olabilirsiniz. Bu sebeple bir buçuk aylık olanlar için bir yürüyüş on dakikayı geçmemeli.

Toy Poodle Özellikleri

Kıvırcık tüyleri ile oyuncağa benzeyen Toy Poodle ev koşullarına, daire yaşamına son derece uygundur. Ağırlıkları 6 ile 8 kg arasında değişiklik gösterir. Yaşam süresi ise iyi bakıldığında 18 yıla kadar ulaşır. Alnı geniş olmayıp koyu renk gözleri badem şeklindedir. Uzun ve düz kulaklara sahip olup minik burnuyla dikkatleri üzerine çeker. Toy poodle özellikleri;

  • İdeal bir evcil hayvan olup hipoalerjenik bir türdür. Dolayısıyla evcil hayvanlara alerjisi olanlar rahatlıkla tercih edebilir.
  • Uzun tüylerinin aksine tüy dökmeyen köpek ırkları arasında yer alır.
  • Her türlü eğitime yatkındır. Toy poodle köpek özellikleri arasında en bilineni zeki bir tür olmalarıdır.
  • Aktif karakter yapısına sahip olan Toy Poodle'lar oyun oynamaya bayılır. Görünüşleriyle de bir hayli eğlenceli olup enerjileri yüksektir.
  • Çok fazla alana ihtiyaç duymasalar da özgürce koşabilecekleri yerlere götürmeniz köpeğinizi mutlu edecektir.
  • Sahibine karşı son derece sevgi dolu olup yanından ayrılmak istemez.
  • Sert tavırlar ya da çok fazla yalnız bırakılmaları depresyona girmelerine neden olur.

Boyutu 28-45 cm aralığında olan poodle toy özellikleri bakımından en çok tercih edilen köpek türleri arasında yer alıyor. Özellikle agresif herhangi bir tavra sahip olmaması ve oyun köpeği olmaları onları diğer köpek türlerine göre bir adım öne çıkarır. Duygu yoğunluğu fazla olan köpek ırkı size karşı besleği sadakatini yitirmez.

Farklı birçok kalıtsal sağlık sorunundan etkilenebilecekleri için veteriner kontrolünde olmaları gerekiyor. Kulak rahatsızlıkları ya da cilt sorunları gibi alerjik reaksiyonlara yatkın bir köpek türüdür. Yoğun tempoda çalışan, evde olamayan kişiler için ideal bir köpek ırkı değil. Yalnız kaldıklarında şiddetli havlamaya eğilimliler. Meşgul olacak eşya bulamadıklarında son derece yaramaz bir köpeğe dönüşebilirler.

Psikolojik açıdan rahat olmalarını istiyorsanız günde en az 2 kez yürüyüşe çıkarmalısınız. Ayrıca sizinle yapacakları koşular ve yürüyüşlerde mutlu kuyruklarını sallayarak enerji atmalarını destekleyecek. Güvenle koşabilecekleri özel alanlara çıkarmanız sağlığı açısından da son derece önemli.

Çocuklarla yakaladıkları arkadaşlık bağı yüksektir. Fakat sizin kontrolünüzde oynamalarında yarar var. Toy Poodle çocuğunuza zarar vermez fakat hassas bir köpek olduğu için kendisinin zarar görmemesi açısından onunla nasıl oynayacağı konusunda çocuğunuzu da bilinçlendirmeniz gerekiyor.

Toy Poodle Bakımı: Türün bakımı zor değil fakat dikkat gerektiriyor. Tüylerinin kıvırcık olması nedeniyle Toy poodle özellikleri ve bakımı konusunda rutin tarama işlemlerine dikkat edilmesi şart. Haftada 2-3 kez tüylerini taramanız kıvırcık ve parlak yapısını korumasını sağlayacaktır.

Tırnakları çok çabuk uzadığından dolayı düzenli kesilmediği taktirde patisine batar ve yara oluşumuna neden olur. Dolayısıyla tırnak bakımına da özen göstermelisiniz. Uyandıklarında göz çapakları olacağından nemli temiz bir bezle gözde oluşan çapakları temizlemenizde yarar var. Toy poodle red türün en çok tercih edileni arasında yer alıyor. Tüy ve tırnak bakımına hassasiyet göstermelisiniz.    

Toy poodle beyaz da Poodle'larda ikinci tercih edilen renk türüdür. Bembeyaz kıvırcık tüyleri ile son derece sempatik bir görünüme sahip. Aynı şekilde banyo, tüy ve tırnak bakımına dikkat etmeniz şart. Gerek Toy poodle kırmızı gerekse kahverengi Toy poodle bakımında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise beslenmeleri. Boyutları nedeniyle sindirim sistemi hassas olan ırklardan biridir. Kuru ve yaş mama dışında herhangi bir gıda vermemeye özen göstermelisiniz. Yağlı gıdalar başta olmak üzere kemikler bu köpek ırklarına verilmemeli.

Tüyleri hassas olan Toy Poodle'ların evde tıraş edilmesi uygun değil. Bu konuda pet kuaförleri ya da veterinerlerden destek almalısınız. Özel makaslarla uzman kişiler tarafından tıraş edilmesi tüy bakımı ve sağlığı açısından oldukça önemli. Evde tıraş olduğunda derisi, tüy dokusu hasar göreceğinden depresyon gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Minik Toy Poodle ilk başta az havlasa da zaman geçtikçe dikkat çekmenin bir yolu olduğunu keşfederek çok fazla havlamaya başlayabilir. Bu durumu kötü alışkanlık haline getirmemesi adına eğitimine önem vermeniz gerekiyor.

Sevmedikleri durumlar karşısında ya da alışık olmadıkları bir yabancı gördüklerinde sahiplerine bildirmek için yaygaracı olabilirler. Boyları küçük olsa da bekçilik iç güdüsüne sahiptirler.

 

Sürekli dikkat, özen ve hassasiyet gerektiren minik dostunuzu sık sık yürüyüşlere çıkarmalısınız. Eğer imkanınız varsa göl kenarında, yemyeşil çimenlerde onunla oyunlar oynamanız, vakit geçirmeniz onu oldukça mutlu edecek. Doğası gereği yüzmeyi severler. Sizin kontrolünüz doğrultusunda denizde de köpeğinizle mükemmel vakit geçirmeniz mümkün olacak.

Doğası gereği tüm gün kanepede yatıp miskinlik yapmazlar. Meraklı ve arkadaş canlısı bir türdür. Daha çok insan odaklı oldukları için sahiplerine yüzde yüz bağımlılık gösterirler. Sizin duygu durumlarınızı da hissederler. Sahibi üzgün bir Toy Poodle onu neşelendirmek için her şeyi yapar. Onunla eğlenen sahibine de tüm itaatini gösterir. Yüz ifadenizi ve mimiklerinizi de anlaması onun üstün zeka özelliklerine sahip olduğunu kanıtlar.

Ev ahalisinden herhangi biriyle iletişime geçemeyen ve hiç ilgi görmeyen köpeğiniz gerginleşir. Can sıkıntısından ise evdeki eşyalara zarar verme eğilimi gösterir. Kimi zaman kıskanç bir yapıya da sahip olmaları mümkündür. Yeterli sevgiyi ve ilgiyi gördüklerinde ise bu olumsuz özellikleri yok olacaktır.

Köpeğinizi satın altıktan ya da sahiplendikten itibaren 6 aya kadar otur, yat, yürü, dur gibi temel komutları öğretmeniz şart. Ayrıca yüksek seslere de alıştırmanız gerekiyor. Henüz aşıları tamamlanmamış olan köpeğinizi yürüyüşe çıkaramayacağınızdan dolayı telefonunuzdan korna sesleri, ambulans sesi gibi çeşitli sesleri dinletmeniz onu dışarı çıkardığınızda telaşa ve korkuya kapılmamasını sağlayacaktır. Kapı zil seslerine de aşırı duyarlı olan Toy Poodle için bu sesi duyarsız hale getirecek eğitimlerde bulunmanız oldukça önemli.

Pratik yapmayı ve övülmeyi seven minik dostunuzla yaptığınız tüm eğitimleri tekrar etmenizde yarar var. Tekrar edilmeyen eğitimler unutulmaya meyillidir. Ana eğitimde temel işleviniz her zaman sevgi ve incelikten yana olmalı. Fiziksel cezalar ve kaba davranışlarınız köpeğinizle aranıza mesafe koyar. Bu durumda minik dostunuz ürkek ve gergin davranışlar sergiler. Eğer köpeğiniz yasakladığınız bir davranışı sergilerse sert bir sesle uyarabilir ya da oyun oynamaktan mahrum bırakabilirsiniz. Zaten zekasıyla bilinen Toy Poodle verdiğiniz tüm eğitimleri sizi yormadan alacak ve uygulayacak.

 

Toy Poodle Satılık

Toy poodle satılık ilanlarına bakmadan önce bu ırkın sahip olduğu özelliklere hakim olmanız gerekiyor. Toyy Poodle satın almak ya da sahiplenmek isteyen kişiler bakımına dikkat etmeleri gerektiğinin bilincinde olmalı. En önemli özelliklerinden biri yalnız bırakılmaya müsait bir tür olmamaları. İkinci dikkat etmeniz gereken husus ise tüy bakımı. Kıvır kıvır sevimli tüyleri haftada 2-3 kez taranmalı. Ayrıca tüylerinin tıraşı da veterinerler veya pet kuaförleri tarafından yapılmalı. Tüm bu hususları karşılayabileceğinize kesin olarak eminseniz sevimli Toy Poodle en yakın arkadaşınız olacaktır. Sahibinden satılık toy poodle alacak olan kişiler erken yaş eğitiminin verilip verilmediğini araştırmalı.

Erken yaşta eğitim almayan köpeklerin daha sonradan eğitilmesi bir hayli zor olacaktır. Çünkü bu köpeklerin ikinci aşamada ileri seviye eğitim öğrenmesi güçtür. Köpeğinizin tutarlı davranışlar sergilemesini istiyorsanız eve geldiği andan itibaren sınırlarını çizmelisiniz.

Satılık toy poodle alanlar temel eğitimde yer alan ilk komutları öğreterek köpekle hem sevgi hem de itaat bağını kuvvetlendirmiş olur. Gel, dur, otur, bırak, yat gibi temel komutları öğretmeniz köpeğinizle yaşam alanınızda daha sağlıklı ve huzurlu bir ilişki kurmanızı sağlayacak.

Minik dostunuzu eğitirken tonlamaya ve söylem tarzınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru kişilere denk geldiğinde Toyy Poodle'lar ileri derecede eğitim almaya eğilimlidir. Satılık toy poodle İstanbul ilanlarına bakanlar sevimli görünümüyle hayran bırakan bu türün bakımının diğer türlere göre daha meşakkatli olduğunu bilmeli. Kendinize köpek eğitmek, gezdirmek, sosyalleştirmek ve ömür boyu ona yuva olma konusunda güvenmiyorsanız kesinlikle satın almamalısınız. Ancak gereken önemi, eğitimi verdiğinizde size tamamen sadakatle bağlı olan bir Toy Poodle edinmiş olacaksınız.

Satılık toy poodle İzmir ilanlarını inceliyorsanız Türkiye'de popülaritesinin yüksek olduğunu ve aynı şekilde düzenli bakıma da diğer köpek türlerine göre daha çok ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz. Bu cinsi en çok etkileyen sağlık sorunları Diabetes, Epilepsi Legge Perthes, Von Willebrands Tip 1, cilt tümörleri, Cushing hastalığıdır. Bunun yanı sıra kulak enfeksiyonlarına da yatkın bir türdür. Eğer bir Toy Poodle sahiplenmek, satın almak istiyorsanız evinizin temizliğinde onun alerjisini tetikleyecek kimyasalları kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Polen, bazı otlar, ticari amaçla üretilen kalitesi düşük mamalar, pire ısırıkları gibi çeşitli faktörler de Toy Poodle alerjilerini tetikleyebilir. Kaliteli kuru mama ile beslemenizde yarar var. Bazı köpek maması içinde ek katkı maddesi yüksek miktarda bulunur. İçeriğini inceledikten sonra köpeğinizi gönül rahatlığıyla besleyebilirsiniz. Özellikle sağlıklı, protein miktarı yüksek, meyve ve sebze karışımlarından oluşan mamalar toy poodle için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Satılık köpek ilanlarında Toy Poodle'ın daha çok tercih edilmesinin nedeni kötü bir kokuya sahip olmamasıdır. Belirli bir kokusu olmadığı ve minik boyutlara sahip olduğu için evde bakılmaya müsait köpeklerdir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla kolayca anlaşabilen nazik dostunuzun avlanma içgüdüsü baskın değil. Dolayısıyla zarar vermeye yatkın olmayan bir tür olması da satılık ilanlarında tercih edilmesini arttıran özellikler arasında.

Toy Poodle satın alan kişiler 5-8 haftada bir olmak üzere banyo yaptırmaya dikkat etmeli. Nemli, yumuşak bir havlu ile kurutma işlemlerini evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında veteriner kontrollerini aksatmadan sağlık durumunu kontrol altında tutarak hareket etmenizde yarar var. Köpeğiniz eve geldiğinde ise ona küçük bir alan belirlemeniz şart. Belirlediğiniz alanda Toy Poodle'ın ihtiyacı olan su kabı ve mama kabı olmalı. Yatağını da aynı yere koymalısınız. Çiş pedleri ile tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra dışarı tuvalet eğitimine geçerek daha uyumlu ve huzurlu yaşam alanı sağlamanız mümkün olacak.

Yaşadığınız iklimi de dikkate alarak Toy Poodle satın almalısınız. Irk özelliği bakımından soğuk havalara karşı çok fazla dayanıklı değildir. Orta düzey bir dayanıklılığa sahip olduğundan dolayı ılıman iklim bölgelerinde yaşayanların tercih etmesi oldukça önemlidir. Salya akıtma problemi olmadığından ve kronik hastalık görülmediğinden dolayı tercih edilebilirliği yüksek olan bu ırk oldukça eğlencelidir. Eğitim alırken kesinlikle sıkılmazlar ve sizi üzecek herhangi bir davranışta bulunmazlar. 3-6 haftada bir olmak üzere profesyonel bakıma götürebilecek, gerekli özveriyi ve sevgiyi gösterebilecek olan kişiler Toy Poodle türünü rahatlıkla seçebilir. Sevimli, sevgi dolu ve akıllı dostunuz her zaman yanınızda olmak ister. Bu sebeple yoğun çalışan ve ilgi gösteremeyecek olan kişiler bu türü tercih etmemeli.